Ομαδική εγγραφή στον 3ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων

Ο Α.Π.Σ. Δρομέων Ξάνθης “XanthiRunners” θα συμμετέχει το Σάββατο 05-05-2018 στον 3ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων.

Όσα από τα ενεργά μέλη του συλλόγου επιθυμούν να συμμετέχουν με ομαδική εγγραφή, μπορούν να το δηλώσουν στο κατάστημα “Βιόκοσμος” (Ελπίδος 21, Ξάνθη, 2541 062238) μέχρι την Τετάρτη 25-04-2018.

Η αγωνιστική δραστηριότητα της Κυριακής 18 Απριλίου 2018

Με καλοκαιρινό καιρό και “μπυράτη” διάθεση, δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Ξάνθης συμμετείχαν στον 1ο “Vergina Beer Run” αγώνα 6 χιλιομέτρων στην Κομοτηνή.

Η διοργάνωση του αγώνα ήταν εξαιρετική, με την μπύρα να ρέει άφθονη!

Στην υγειά σας παιδιά και του χρόνου!

Την ίδια στιγμή, στη μακρινή Βαρκελώνη, ο Σάκης Δασκαλόπουλος εκπροσωπούσε το σύλλογό μας στον πολύ δύσκολο αγώνα “Cap de Creus” στην Cataluña. Συγκεκριμένα τερμάτισε 76ος στους 382 συμμετέχοντες με χρόνο 5.52'.56'' , διανύοντας 44 χλμ με 2400 υψομετρική και πολύ απαιτητικό τεχνικό τερέν.

Περισσότερα...

Αποτελέσματα αγώνων της 1ης Απριλίου 2018

Πλούσια ήταν η αγωνιστική δράση των μελών του Α.Π.Σ. Δρομέων Ξάνθης “XanthiRunners” την Κυριακή 1 Απριλίου 2018, με συμμετοχές στον 13ο Διεθνή Μαραθώνιο «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» , στον 4ο Μαραθώνιο της Ολυμπίας και στον 8ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Οχυρού Νυμφαίας στην Κομοτηνή.
Οι δρομείς μας ξεπέρασαν τον εαυτό τους και πέτυχαν ατομικά ρεκόρ και πολλές διακρίσεις .

Συγκεκριμένα στον 13ο Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος» πήραν μέρος οι:

Εξαιρετική η παρουσία του αθλητή μας Σάκη Δασκαλόπουλο στον ορεινό αγώνα της Vall del Congost στην Καταλωνία

Στον ημιμαραθώνιο της Vall del Congost στην Καταλωνία έτρεξε το μέλος του συλλόγου μας, Σάκης Δασκαλόπουλος.
Το δρομικό γεγονός διεξήχθη για 22η χρονιά στις καταπράσινες πλαγιές του πάρκου Parc Natural de Montseny και περιλαμβάνει δυο αγωνες, έναν Μαραθώνιο και έναν Ημιμαραθωνιο. Οι εκκινήσεις και οι τερματισμοί πραγματοποιήθηκαν στην κωμόπολη Aiguafreda η οποία βρίσκεται σε υψόμετρο 404 μέτρων. Πολυπληθής ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στους αγώνες της διοργάνωσης. Εννιά Έλληνες δρομείς συμμετείχαν στον Μαραθώνιο και δύο στον Ημιμαραθώνιο. Ο Ημιμαραθώνιος είχε υψομετρική διαφορά 1356 μέτρα και στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν 345 δρομείς. Ο Σάκης τερμάτισε 71ος σε 2ω46:11.

Με υψηλές επιδόσεις γυρίσανε τα μέλη μας από την συμμετοχή τους στον Διεθνή 11ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα – Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος»

Χιλιάδες οι συμμετοχές στον Διεθνή 11ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα – Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος». Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη μας που την περασμένη Κυριακή 11 Μαρτίου 2018, συμμετείχαν και τερμάτισαν τον 11ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα-Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος», σε έναν από τους δημοφιλέστερους ημιμαραθωνίους που διοργανώνεται στην Ελλάδα από την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων. Η εκκίνηση δόθηκε από την πλατεία Ρήγα Φεραίου της Καλαμπάκας και με πολύ καλό καιρό 1287 δρομείς ακολούθησαν την διαδρομή των 21,1 με τερματισμό την κεντρική πλατεία των Τρικάλων.
Με εκκίνηση την πλατεία Ρήγα Φεραίου της Καλαμπάκας και τερματισμό την κεντρική πλατεία των Τρικάλων, 1287 δρομείς ακολούθησαν και τερμάτισαν την διαδρομή των 21,1 χλμ. Ανάμεσά τους τρις δρομείς του συλλόγου μας στήθηκαν στην γραμμή εκκίνησης και απόλαυσαν έναν αγώνα δυνατό ξεπερνώντας οι περισσότεροι τις ατομικές τους επιδόσεις.

KAVALA TRAIL RUN 2018

Μέσα σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, διοργανώθηκε στην γειτονική μας πόλη την προηγούμενη Κυριακή 11-03-2018 ο 6ος αγώνας "KAVALA TRAIL RUN" που διοργανώθηκε στο περιαστικό δάσος της γειτονικής πόλης από τον Σύλλογο Χιονοδρομίας – Ορειβασίας Καβάλας. Η επιτυχία της διοργάνωσης ήταν μεγάλη, καθώς συμμετείχαν σε αυτήν 334 δρομείς. Η απόσταση του Αγώνα έχει μήκος 13 χλμ. και 600μ υψομετρική διαφορά. Ο Σύλλογος μας συμμετείχε με μια πολυπληθή ομάδα αθλητών του. Συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς μας που τερμάτισαν με επιτυχία και με πολύ καλές επιδόσεις τον αγώνα καταλαμβάνοντας σημαντικές θέσεις και διακρίσεις.
Για περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης www.sxokavalas.gr/. Επίσης για τον παραπάνω θεσμό θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της διοργάνωσης για την άρτια και επιτυχή διεξαγωγή του αγώνα.
Συγχαρητήρια σε όλους και καλή αποκατάσταση παιδιά!
Ο Σύλλογος μας, εκφραστής του δρομικού κινήματος και του μαζικού αθλητισμού στην πόλη μας, δηλώνει παρόν και συνεχίζει δυναμικά.
Εκ του Δ.Σ.

Η Αγωνιστική δραστηριότητα των Xanthi Runners το Σαββατοκύριακο 3-4 Μαρτίου 2018

Την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018 στην περιοχή των Θεών και των Μουσών στο Δίον Πιερίας, έπεσε η αυλαία του 9ου Ημιμαραθωνίου ''ΔΙΟΝ'', ενός αγώνα που διοργανώνει με μεγάλη επιτυχία εδώ και εννέα συναπτά έτη ο Α.Π.Σ. Δρομέων Πιερίας. Ο Ημιμαραθώνιος ''ΔΙΟΝ'' περιλαμβάνει δύο αγώνες. Την υπέροχη αυτή διοργάνωση έσπευσαν να τιμήσουν 619 περίπου δρομείς από όλη την Ελλάδα, 155 στον μικρό αγώνα των 5 χιλιομέτρων και 464 στον αγώνα του ημιμαραθωνίου. Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος ο σύλλογός μας με μια ενδεκαμελή αποστολή δρομέων του, έδωσε το δυναμικό του παρόν, σπεύδοντας να στηρίξει ενεργά με τη συμμετοχή και την παρουσία των αθλητών του τον θεσμό εκφράζοντας παράλληλα την άσβεστη αγάπη του στον αθλητισμό και στους αγώνες δρόμου. Αγωνιστικά, οι δρομείς μας τερμάτισαν με επιτυχία μέσα στα επιτρεπτά χρονικά όρια του αγώνα και με καλές ατομικές επιδόσεις. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να κάνουμε στον ¨αειθαλή¨ αθλητή μας Μιχάλη Αγγελόπουλο και στην αθλήτριά μας Δήμητρα Ζλάτκου, οι οποίοι ως «συνήθεις ύποπτοι», για ακόμη μια φορά κατέλαβαν το βάθρο των νικητών, σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και τον σύλλογό μας περήφανο. Ο Μιχάλης κατέλαβε την 2η θέση στην ηλικιακή του κατηγορία 55-64 σημειώνοντας επίδοση: 01:36:23 και η Δήμητρα την 3η θέση στην ηλικιακή της κατηγορία 18-34 σημειώνοντας επίδοση: 01:46:56.

Η Αγωνιστική δραστηριότητα των Xanthi Runners την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

Για άλλη μια φορά ο σύλλογος μας την περασμένη Κυριακή στις 10 Δεκεμβρίου έδωσε και πάλι το δυναμικό παρόν σε τρις (3) μεγάλες διοργανώσεις που πραγματοποιήθηκαν στην Ελληνική Επικράτεια.

Συγκεκριμένα στον Όλυμπο, είχαμε την διοργάνωση του γνωστού αγώνα με την ονομασία “Χειμωνιάτικος Ενιπέας 2017” ο οποίος στα 12 χρόνια διαδοχικής παρουσίας του έχει κερδίσει την αγάπη των φίλων του ορεινού τρεξίματος. Ο αγώνας πραγματοποιείται την δεύτερη Κυριακή του Δεκεμβρίου. Η διαδρομή του αγώνα εκτείνεται σε 23 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 20 σε μονοπάτια, με θετική υψομετρική διαφορά 1750 μέτρα. Στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν 584 αθλητές. Ανάμεσά τους, βρέθηκαν 6 αθλητές του συλλόγου μας ο Στέφανος Χατζηευφραιμίδης, ο Φώτης Μπαλτόγλου, o Ιωάννης Μητσιβέλης, ο Ευστάθιος Ακριτίδης, η Μαρία Μπουγιουκλή και ο Γρηγόρης Λαμπάκης, οι οποίοι μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα, τερμάτισαν και κατέλαβαν αξιόλογες θέσεις στην γενική κατάταξη. Για τα αποτελέσματα του αγώνα ανατρέξτε στο link: http://www.myrace.gr/race/1509/results.html

Η Αγωνιστική δραστηριότητα των Xanthi Runners το Σαββατοκύριακο 2 και 3 Δεκεμβρίου 2017

Στα πλαίσια του 2ου Ultra Trail Pelion 50miles που έλαβε χώρα στο πανέμορφο χωριό της Πορταριάς στο Βόλο, διεξήχθησαν δυο αγώνες. Το Σάββατο 2 Δεκέμβρη 2017 πραγματοποιήθηκε ο κύριος αγώνας 80 χλμ. (50 μιλίων) Ultra Trail Pelion 4.120 D+ με σημείο εκκίνησης και τερματισμού την Πορταριά. Ο περσινός αγώνας, λόγο καιρού, δεν έδωσε στους αθλητές τη δυνατότητα να γνωρίσουν τη μοναδικότητα του τοπίου (βουνό –θάλασσα) την οποία είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι συμμετέχοντες της δεύτερης διοργάνωσης. Ο αγώνας διεξήχθη στα μονοπάτια του δάσους του Πηλίου, στα καλντερίμια των γραφικών χωριών του και στις ήρεμες ακτές του Παγασητικού κόλπου. Στα πλαίσια του αγώνα Ultra Trail Pelion η διοργάνωση την Κυριακή 3 Δεκέμβρη πραγματοποίησε και ένα μικρότερο αγώνα ορεινού τρεξίματος 9,2 χιλιομέτρων με την ονομασία CHS by UTP ο οποίος διεξήχθη στην ευρύτερη περιοχή της Πορταριάς.

Η αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου 11-12 Νοεμβρίου 2017

Πέρασε πλέον στην ιστορία ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών. Χιλιάδες  αθλητές από κάθε γωνιά της γης, συμμετείχαν στον ομορφότερο παγκοσμίως και παράλληλα επίπονο αγώνα των 42.195 μέτρων. Ο αγώνας όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Βαλκανιονίκη και μεγάλου αγωνιστή της Ειρήνης, Γρηγόρη Λαμπράκη. Η εκκίνηση δόθηκε στις 9:00 το πρωί της περασμένης Κυριακής από τον Μαραθώνα, αφήνοντας ανάμεικτα συναισθήματα στους συμμετέχοντες. Οι πολύ καλές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν κατά την διεξαγωγή του αγώνα, βοήθησαν την προσπάθεια των δρομέων, να απολαύσουν την ομορφιά και την ιδιαιτερότητα της αυθεντικής  διαδρομής και να επιτύχουν μια επίδοση σύμφωνη με τις προσδοκίες και την προετοιμασία τους. Κάποιοι ήταν κοντά στους στόχους τους και κάποιοι άλλοι αρκέστηκαν να χαρούν το ταξίδι τους προς το καλλιμάρμαρο. Το μεγαλύτερο και κυρίαρχο όμως συναίσθημα που νιώθει ο κάθε δρομέας κατά την διάρκεια της συμμετοχής του σ΄ αυτόν τον τόσο σημαντικό σε αξία αγώνα είναι αυτό της χαράς και της περηφάνιας καθώς περνά την γραμμή του τερματισμού.